Cost of Living in
Ayacucho (Peru)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $484 | $1236 |
Without rent | $265 | $816 |
Rent & Utilities | $158.03 | $390.86 |
Food | $209 | $567 |
Transport | $61.77 | $143.12 |
Monthly salary after tax | $400.23 | |
Quality of life | 33.03 | |
Population | 144.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $484 | 34 / 81 |
Without rent | $265 | 20 / 81 |
Rent & Utilities | $158.03 | 7 / 81 |
Food | $209 | 65 / 81 |
Transport | $61.77 | 39 / 81 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 121.6$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 126.55$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 593.91$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 257.24$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 45.21$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 59.39$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.5$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.14$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2568$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2239$ |
Lunch Menu | 3.51$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 6.95$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 2.82$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.75$ |
Cappuccino | 2.73$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.34$ |
Local transport ticket | 0.49$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 75.68$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.79$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.27$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.96$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.4$ |
Eggs, x12 | 2.14$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.2$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.75$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.48$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.7$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.86$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.69$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.65$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.59$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.52$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.84$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.68$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.27$ |
Cigarette pack | 7.35$ |
Cold medicince, 1 week | 7.71$ |
Hair Shampoo | 4.18$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.21$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.92$ |
Gym Membership, 1 month | 23.23$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.92$ |
Doctor's visit | 26.94$ |
Haircut, simple | 3.73$ |
Brand Jeans | 36.26$ |
Brand Sneakers | 62.14$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 209.38$ |
International Primary School, 1 year | 2458$ |