Cost of Living in
Parramatta

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2249 | $6631 |
Without rent | $997 | $3314 |
Rent & Utilities | $1920.17 | $2736.22 |
Food | $571 | $1778 |
Transport | $100.06 | $212.26 |
Monthly salary after tax | $4210.35 | |
Quality of life | 84.79 | |
Life expectancy | 84.79 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 27.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2249 | / |
Without rent | $997 | / |
Rent & Utilities | $1920.17 | / |
Food | $571 | / |
Transport | $100.06 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1553.42$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1331.74$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 4474.02$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1987.14$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 152.51$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 216.4$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 50.28$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.1$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 3716$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 3212$ |
Lunch Menu | 17.23$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 79.14$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.44$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.88$ |
Cappuccino | 2.97$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.43$ |
Local transport ticket | 3.63$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 148.74$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 16.95$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.28$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.61$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.33$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Eggs, x12 | 4.05$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.86$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.86$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.41$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.09$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.9$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.71$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.94$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.98$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.73$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.59$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.53$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 15.5$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.11$ |
Cigarette pack | 27.21$ |
Cold medicince, 1 week | 8.34$ |
Hair Shampoo | 5.34$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.4$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.67$ |
Gym Membership, 1 month | 40$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 17.15$ |
Doctor's visit | 61.61$ |
Haircut, simple | 16.77$ |
Brand Jeans | 65.78$ |
Brand Sneakers | 133.35$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1703.94$ |
International Primary School, 1 year | 17195$ |