Population
988.7K
Cost of living
$1128
Panama
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1234 | $2611 |
Without rent | $517 | $2257 |
Rent & Utilities | $546.21 | $1292.6 |
Food | $444 | $1052 |
Transport | $45.39 | $123.67 |
Monthly salary after tax | $793.68 | |
Quality of life | 55.63 | |
Life expectancy | 78.99 | |
Population | 44.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1234 | / |
Without rent | $517 | / |
Rent & Utilities | $546.21 | / |
Food | $444 | / |
Transport | $45.39 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 662.07$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 471.54$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1646.52$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 797.34$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 76.6$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 128.63$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 49.06$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.93$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2377$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1753$ |
Lunch Menu | 14.58$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 64.45$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.59$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.55$ |
Cappuccino | 3.42$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.1$ |
Local transport ticket | 0.42$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 33.86$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.27$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.18$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.06$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.63$ |
Eggs, x12 | 2.25$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.44$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.74$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.54$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.54$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.42$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.08$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.81$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.19$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.95$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.77$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.17$ |
Cigarette pack | 6.66$ |
Cold medicince, 1 week | 13.67$ |
Hair Shampoo | 5.08$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.79$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.65$ |
Gym Membership, 1 month | 47.23$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.57$ |
Doctor's visit | 45.55$ |
Haircut, simple | 11.38$ |
Brand Jeans | 43.44$ |
Brand Sneakers | 103.69$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 360.67$ |
International Primary School, 1 year | 8660$ |