Cost of Living in
Salalah (Dhofar)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $890 | $2436 |
Without rent | $476 | $1677 |
Rent & Utilities | $570.86 | $989.31 |
Food | $398 | $739 |
Transport | $53.66 | $167.14 |
Monthly salary after tax | $2917.22 | |
Quality of life | 57.01 | |
Life expectancy | 76.86 | |
Population | 431.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $890 | 4 / 29 |
Without rent | $476 | 8 / 29 |
Rent & Utilities | $570.86 | 18 / 29 |
Food | $398 | 23 / 29 |
Transport | $53.66 | 9 / 29 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 512.55$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 258.44$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 897.94$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 575.76$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 68.6$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 86.51$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 77.81$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.01$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1653$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1090$ |
Lunch Menu | 8.56$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 12.62$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.55$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 9.53$ |
Cappuccino | 4.28$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.69$ |
Local transport ticket | 0.62$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 35.23$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.02$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.72$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.6$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.37$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Eggs, x12 | 2.24$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.37$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.2$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.7$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.61$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.91$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.81$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.51$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 21.6$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.34$ |
Cigarette pack | 5.4$ |
Cold medicince, 1 week | 10.26$ |
Hair Shampoo | 5.77$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.39$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.28$ |
Gym Membership, 1 month | 42.54$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.92$ |
Doctor's visit | 32.12$ |
Haircut, simple | 7.73$ |
Brand Jeans | 39.91$ |
Brand Sneakers | 79$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 164.93$ |
International Primary School, 1 year | 6626$ |