Cost of Living in
Ibri

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1143 | $2985 |
Without rent | $514 | $1631 |
Rent & Utilities | $506.49 | $1385.04 |
Food | $258 | $857 |
Transport | $51.67 | $174.8 |
Monthly salary after tax | $2917.93 | |
Quality of life | 88.32 | |
Life expectancy | 71.8 | |
Population | 842.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1143 | 16 / 29 |
Without rent | $514 | 16 / 29 |
Rent & Utilities | $506.49 | 10 / 29 |
Food | $258 | 3 / 29 |
Transport | $51.67 | 8 / 29 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 481.78$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 505.51$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 734.91$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1151.63$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 44.26$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 92.72$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 47.15$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 2.47$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2160$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1089$ |
Lunch Menu | 6.71$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 48.35$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.3$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.25$ |
Cappuccino | 3.38$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.84$ |
Local transport ticket | 1.09$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 20.16$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.65$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.74$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.77$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.06$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Eggs, x12 | 2.1$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.92$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.59$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.66$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.25$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.59$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.64$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.65$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.39$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.75$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.99$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.38$ |
Cigarette pack | 7.36$ |
Cold medicince, 1 week | 5.75$ |
Hair Shampoo | 4.46$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.27$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.54$ |
Gym Membership, 1 month | 71.03$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 10.37$ |
Doctor's visit | 70.68$ |
Haircut, simple | 8.81$ |
Brand Jeans | 22.44$ |
Brand Sneakers | 77.85$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 610.96$ |
International Primary School, 1 year | 6751$ |