Cost of Living in
Izki

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $938 | $2628 |
Without rent | $518 | $1416 |
Rent & Utilities | $613.37 | $1078.25 |
Food | $343 | $1069 |
Transport | $111.98 | $295.73 |
Monthly salary after tax | $1914.17 | |
Quality of life | 72.37 | |
Life expectancy | 70.99 | |
Population | 780.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $938 | 7 / 29 |
Without rent | $518 | 17 / 29 |
Rent & Utilities | $613.37 | 22 / 29 |
Food | $343 | 13 / 29 |
Transport | $111.98 | 17 / 29 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 448.25$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 336.13$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1108.93$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 840.34$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 77.91$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 90.96$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 77.86$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.33$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1950$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1501$ |
Lunch Menu | 6.05$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 31.98$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.51$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 12.85$ |
Cappuccino | 5.14$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.98$ |
Local transport ticket | 1.35$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 64.03$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.29$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.5$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.71$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.09$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Eggs, x12 | 2.8$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 3.62$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.95$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.69$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.74$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.32$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.41$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 19.47$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.14$ |
Cigarette pack | 6.87$ |
Cold medicince, 1 week | 11.92$ |
Hair Shampoo | 4.95$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.45$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.11$ |
Gym Membership, 1 month | 48.03$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 10.67$ |
Doctor's visit | 43.94$ |
Haircut, simple | 8.57$ |
Brand Jeans | 36.99$ |
Brand Sneakers | 76.51$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 175.85$ |
International Primary School, 1 year | 7994$ |