Cost of Living in
Fanja

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1000 | $2954 |
Without rent | $542 | $1594 |
Rent & Utilities | $538.94 | $1091.29 |
Food | $354 | $1041 |
Transport | $110.56 | $253.83 |
Monthly salary after tax | $1425.62 | |
Quality of life | 55.49 | |
Life expectancy | 76.41 | |
Population | 1.0M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1000 | 10 / 29 |
Without rent | $542 | 18 / 29 |
Rent & Utilities | $538.94 | 14 / 29 |
Food | $354 | 15 / 29 |
Transport | $110.56 | 16 / 29 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 476.45$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 310.47$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1121.44$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 716.55$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 58.79$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 90.82$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 83.89$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.76$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1940$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1364$ |
Lunch Menu | 4.32$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 24.51$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.49$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 10.45$ |
Cappuccino | 5.07$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.75$ |
Local transport ticket | 1.22$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 65.01$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.97$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.58$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.4$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.09$ |
Eggs, x12 | 2.23$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.03$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.79$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.81$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.74$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.01$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.87$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.3$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.83$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 16.36$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.29$ |
Cigarette pack | 6.84$ |
Cold medicince, 1 week | 13.09$ |
Hair Shampoo | 3.95$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.71$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.99$ |
Gym Membership, 1 month | 51.28$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.6$ |
Doctor's visit | 43.65$ |
Haircut, simple | 8.76$ |
Brand Jeans | 46.76$ |
Brand Sneakers | 79.45$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 207.43$ |
International Primary School, 1 year | 10200$ |