Cost of Living in
Hamhung (South Hamgyong )

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1334 | $3950 |
Without rent | $545 | $2028 |
Rent & Utilities | $843.3 | $2287.25 |
Food | $407 | $1343 |
Transport | $93.2 | $234.5 |
Monthly salary after tax | $339.04 | |
Quality of life | 12.17 | |
Life expectancy | 68.84 | |
Population | 259.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1334 | 8 / 36 |
Without rent | $545 | 6 / 36 |
Rent & Utilities | $843.3 | 6 / 36 |
Food | $407 | 4 / 36 |
Transport | $93.2 | 21 / 36 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 938.61$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 676.98$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 3388.3$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1649.82$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 66.66$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 120.76$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 55.3$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.63$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1501$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 759$ |
Lunch Menu | 8.08$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 100.93$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.82$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.69$ |
Cappuccino | 1.69$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.43$ |
Local transport ticket | 0.33$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 49.65$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 20.18$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.04$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.88$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.11$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.36$ |
Eggs, x12 | 2.2$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.74$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 21.84$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.69$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.77$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.71$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.82$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.47$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.3$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.01$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.71$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.4$ |
Cigarette pack | 2.7$ |
Cold medicince, 1 week | 2.94$ |
Hair Shampoo | 2.7$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.66$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.22$ |
Gym Membership, 1 month | 23.88$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.51$ |
Doctor's visit | 16.22$ |
Haircut, simple | 4.67$ |
Brand Jeans | 28.87$ |
Brand Sneakers | 76.81$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 92$ |
International Primary School, 1 year | 2988$ |