Cost of Living in
Hyesan (Ryanggang)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1560 | $3804 |
Without rent | $549 | $2052 |
Rent & Utilities | $772.22 | $1755.89 |
Food | $472 | $1281 |
Transport | $105.37 | $289.7 |
Monthly salary after tax | $462.88 | |
Quality of life | 9.25 | |
Life expectancy | 71.08 | |
Population | 768.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1560 | 22 / 36 |
Without rent | $549 | 7 / 36 |
Rent & Utilities | $772.22 | 3 / 36 |
Food | $472 | 20 / 36 |
Transport | $105.37 | 26 / 36 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 883.08$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 925.92$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2905.41$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1951.36$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 87.36$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 135.89$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 62.59$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.91$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1255$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 704$ |
Lunch Menu | 6.96$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 111.52$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.82$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.55$ |
Cappuccino | 1.52$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.46$ |
Local transport ticket | 0.31$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 42.37$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.98$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.01$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.07$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.92$ |
Eggs, x12 | 2.5$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.81$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 19.41$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.25$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.71$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.62$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.87$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.53$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.74$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.72$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.91$ |
Cigarette pack | 2.41$ |
Cold medicince, 1 week | 3.14$ |
Hair Shampoo | 2.48$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.6$ |
Toothpaste, 1 tube | 5$ |
Gym Membership, 1 month | 22.58$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.65$ |
Doctor's visit | 16.02$ |
Haircut, simple | 4.5$ |
Brand Jeans | 34.69$ |
Brand Sneakers | 50.23$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 101.24$ |
International Primary School, 1 year | 3039$ |