Cost of Living in
Sil-li

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1641 | $3287 |
Without rent | $677 | $1734 |
Rent & Utilities | $802.67 | $2433.99 |
Food | $430 | $1293 |
Transport | $93.46 | $246.79 |
Monthly salary after tax | $448.73 | |
Quality of life | 11.84 | |
Life expectancy | 66.32 | |
Population | 247.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1641 | 26 / 36 |
Without rent | $677 | 22 / 36 |
Rent & Utilities | $802.67 | 5 / 36 |
Food | $430 | 12 / 36 |
Transport | $93.46 | 21 / 36 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 967.73$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 785.91$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2976.14$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1877.29$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 81.87$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 105.76$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 64.43$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.07$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1610$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1000$ |
Lunch Menu | 7.07$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 128.22$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.26$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.88$ |
Cappuccino | 1.98$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.46$ |
Local transport ticket | 0.36$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 55.3$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 22.14$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.78$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.41$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.16$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.85$ |
Eggs, x12 | 2.47$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.32$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 20$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.23$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.63$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 6.51$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.42$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.33$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.06$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.95$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.75$ |
Cigarette pack | 2.85$ |
Cold medicince, 1 week | 3.73$ |
Hair Shampoo | 3.19$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.45$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.25$ |
Gym Membership, 1 month | 25.43$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.59$ |
Doctor's visit | 13.43$ |
Haircut, simple | 3.88$ |
Brand Jeans | 32.98$ |
Brand Sneakers | 56.18$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 117.05$ |
International Primary School, 1 year | 2703$ |