Cost of Living in
Hyesan

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1318 | $3321 |
Without rent | $701 | $1520 |
Rent & Utilities | $1045.93 | $1722.47 |
Food | $478 | $1434 |
Transport | $62.15 | $193.55 |
Monthly salary after tax | $434.54 | |
Quality of life | 41.09 | |
Life expectancy | 83.15 | |
Population | 184.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1318 | 7 / 45 |
Without rent | $701 | 40 / 45 |
Rent & Utilities | $1045.93 | 31 / 45 |
Food | $478 | 27 / 45 |
Transport | $62.15 | 4 / 45 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 807.08$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 925.95$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2611.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1549.61$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 83.18$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 144.04$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 63.71$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.45$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1355$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 888$ |
Lunch Menu | 8.49$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 110.69$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.93$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.87$ |
Cappuccino | 1.94$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.43$ |
Local transport ticket | 0.43$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 47.63$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.88$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.83$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.63$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.93$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.84$ |
Eggs, x12 | 2.94$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.87$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 16.44$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.84$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.8$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.98$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.88$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.38$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.47$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.17$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.58$ |
Cigarette pack | 3.42$ |
Cold medicince, 1 week | 3.9$ |
Hair Shampoo | 2.32$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.4$ |
Toothpaste, 1 tube | 5.04$ |
Gym Membership, 1 month | 19.98$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.95$ |
Doctor's visit | 17.11$ |
Haircut, simple | 4.79$ |
Brand Jeans | 25.48$ |
Brand Sneakers | 52.1$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 92.24$ |
International Primary School, 1 year | 2652$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Pyongyang (Korea, North) | |
2 | Tanchon | |
3 | North Hamgyong | |
4 | South Pyongan Province | |
5 | Hwanghae-namdo | |
6 | Chongju | |
7 | Nampo | |
8 | Pyongsong | |
9 | Sariwon | |
10 | Sinuiju | |
11 | Chongjin | |
12 | Kangwon | |
13 | Wonsan | |
14 | Hamgyongbuk-do | |
15 | North Hwanghae | |
16 | Sinpo | |
17 | Kanggye | |
18 | Huichon | |
19 | Kimchaek | |
20 | Pyongan-namdo | |
21 | Rason (North Korea) | |
22 | Ryanggang | |
23 | Pyongyang (North Korea) | |
24 | Gangwon-do (Korea, North) | |
25 | Pyongan-bukto | |
26 | Hamhung | |
27 | Kaesong (North Korea) | |
28 | Anju | |
29 | Haeju | |
30 | Hamgyong-pukto | |
31 | Hoeryong | |
32 | Kaesong (Korea, North) | |
33 | Kaechon | |
34 | North Pyongan | |
35 | Chagang | |
36 | Tokchon | |
37 | Hwanghai-namdo | |
38 | South Hamgyong (Korea, North) | |
39 | Hyesan | |
40 | Sunchon | |
41 | Kusong | |
42 | South Hamgyong Province | |
43 | South Hwanghae | |
44 | South Pyongan | |
45 | Rason (Korea, North) | |