Cost of Living in
Munha-dong

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1802 | $4591 |
Without rent | $632 | $1494 |
Rent & Utilities | $1092.67 | $1891.34 |
Food | $450 | $1453 |
Transport | $96.65 | $255.46 |
Monthly salary after tax | $340.61 | |
Quality of life | 40.95 | |
Life expectancy | 81.27 | |
Population | 783.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1802 | 32 / 36 |
Without rent | $632 | 16 / 36 |
Rent & Utilities | $1092.67 | 33 / 36 |
Food | $450 | 17 / 36 |
Transport | $96.65 | 24 / 36 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 943.63$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 756.06$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2581.59$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1521.15$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 64.59$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 136.5$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 54.57$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.5$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1618$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 959$ |
Lunch Menu | 7.44$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 88$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.15$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.71$ |
Cappuccino | 1.5$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.47$ |
Local transport ticket | 0.38$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 40.35$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 21.48$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.74$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.3$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.32$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.78$ |
Eggs, x12 | 2.34$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.37$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 20.16$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.54$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.01$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.92$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 6.93$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.96$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.09$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.29$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.95$ |
Cigarette pack | 2.26$ |
Cold medicince, 1 week | 4.03$ |
Hair Shampoo | 2.83$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.32$ |
Toothpaste, 1 tube | 5.05$ |
Gym Membership, 1 month | 25.71$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.18$ |
Doctor's visit | 16.25$ |
Haircut, simple | 3.32$ |
Brand Jeans | 31.19$ |
Brand Sneakers | 52.84$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 114.46$ |
International Primary School, 1 year | 2665$ |