Cost of Living in
Manpo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1347 | $3457 |
Without rent | $589 | $1534 |
Rent & Utilities | $1048.35 | $1706.87 |
Food | $539 | $1319 |
Transport | $115.53 | $305.81 |
Monthly salary after tax | $464.62 | |
Quality of life | 41.08 | |
Life expectancy | 83.04 | |
Population | 598.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1347 | 10 / 36 |
Without rent | $589 | 10 / 36 |
Rent & Utilities | $1048.35 | 27 / 36 |
Food | $539 | 26 / 36 |
Transport | $115.53 | 31 / 36 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 893.48$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 714.16$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2990.96$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1887.4$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 81.52$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 136.05$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 52.77$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.67$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1647$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 854$ |
Lunch Menu | 8.8$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 102.95$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.02$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.09$ |
Cappuccino | 1.5$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.47$ |
Local transport ticket | 0.43$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 56.25$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 18.58$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.92$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.48$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.09$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.47$ |
Eggs, x12 | 2.48$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.35$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 21.9$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.38$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.16$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.6$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.58$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.01$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.21$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.59$ |
Cigarette pack | 2.49$ |
Cold medicince, 1 week | 3.66$ |
Hair Shampoo | 2.56$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.69$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.88$ |
Gym Membership, 1 month | 22.69$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.49$ |
Doctor's visit | 12.38$ |
Haircut, simple | 4.58$ |
Brand Jeans | 24.08$ |
Brand Sneakers | 74.77$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 115.71$ |
International Primary School, 1 year | 2651$ |