Population
89.8K
Cost of living
$2097
New South Wales
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1636 | $4830 |
Without rent | $839 | $2847 |
Rent & Utilities | $978.38 | $1504.2 |
Food | $510 | $1337 |
Transport | $67.83 | $184.2 |
Monthly salary after tax | $3995.74 | |
Quality of life | 84.57 | |
Life expectancy | 82.86 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 74.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1636 | / |
Without rent | $839 | / |
Rent & Utilities | $978.38 | / |
Food | $510 | / |
Transport | $67.83 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 920.23$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 876$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1944.33$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1146.22$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 106.52$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 181.88$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 56.89$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 7.07$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6476$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4838$ |
Lunch Menu | 15.18$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 74.15$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.55$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 7.28$ |
Cappuccino | 2.97$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.1$ |
Local transport ticket | 3.21$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 81.93$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.71$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.23$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.27$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.63$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.84$ |
Eggs, x12 | 3.92$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.13$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.32$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 12.33$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.64$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.71$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 4.6$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.8$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.79$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.81$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.76$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.78$ |
Cigarette pack | 23.63$ |
Cold medicince, 1 week | 6.31$ |
Hair Shampoo | 6.16$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.94$ |
Toothpaste, 1 tube | 3.79$ |
Gym Membership, 1 month | 45.18$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 10.79$ |
Doctor's visit | 64.3$ |
Haircut, simple | 23.1$ |
Brand Jeans | 66.95$ |
Brand Sneakers | 100.61$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1696.29$ |
International Primary School, 1 year | 23347$ |