Cost of Living in
Morawa

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1620 | $4416 |
Without rent | $670 | $2112 |
Rent & Utilities | $858.07 | $1454.94 |
Food | $502 | $1326 |
Transport | $84.32 | $219.11 |
Monthly salary after tax | $3838.24 | |
Quality of life | 88.25 | |
Life expectancy | 84.56 | |
English speaking % | 94.45% | |
Population | 44.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1620 | / |
Without rent | $670 | / |
Rent & Utilities | $858.07 | / |
Food | $502 | / |
Transport | $84.32 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1230.76$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 846.84$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2359.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1290.88$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.93$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 161.34$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 53.96$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.76$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6189$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 4700$ |
Lunch Menu | 16.42$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 65.78$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 10.97$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 6.3$ |
Cappuccino | 3.85$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.65$ |
Local transport ticket | 2.41$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 99.41$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.67$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.56$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.02$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Eggs, x12 | 5.76$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.72$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.94$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.33$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.45$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.45$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.84$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.56$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.27$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.2$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.14$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.92$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.43$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.79$ |
Cigarette pack | 28.41$ |
Cold medicince, 1 week | 7.33$ |
Hair Shampoo | 8.1$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.59$ |
Toothpaste, 1 tube | 4.38$ |
Gym Membership, 1 month | 44.95$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 12.05$ |
Doctor's visit | 49.55$ |
Haircut, simple | 18.44$ |
Brand Jeans | 75.13$ |
Brand Sneakers | 114.14$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1525.38$ |
International Primary School, 1 year | 24379$ |