Cost of Living in
Suhbaatar

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $823 | $2276 |
Without rent | $343 | $1166 |
Rent & Utilities | $462.02 | $821.73 |
Food | $310 | $812 |
Transport | $13.37 | $48.49 |
Monthly salary after tax | $332.97 | |
Quality of life | 30.72 | |
Life expectancy | 66.58 | |
Population | 14.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $823 | 8 / 23 |
Without rent | $343 | 2 / 23 |
Rent & Utilities | $462.02 | 13 / 23 |
Food | $310 | 12 / 23 |
Transport | $13.37 | 1 / 23 |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 441.65$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 426.01$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1252.47$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 851.24$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 64.81$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 75.86$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.24$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.04$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1485$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1138$ |
Lunch Menu | 5.41$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.56$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.72$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.37$ |
Cappuccino | 2.03$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.84$ |
Local transport ticket | 0.17$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 8.54$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.04$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.05$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.17$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.84$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Eggs, x12 | 2.19$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 14.17$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.52$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.68$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.91$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 3.36$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.63$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.29$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.78$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.47$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.13$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.35$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.89$ |
Cigarette pack | 1.64$ |
Cold medicince, 1 week | 8.82$ |
Hair Shampoo | 3.68$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.34$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.89$ |
Gym Membership, 1 month | 80.11$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.68$ |
Doctor's visit | 18.78$ |
Haircut, simple | 4.8$ |
Brand Jeans | 74.74$ |
Brand Sneakers | 84.58$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 140.32$ |
International Primary School, 1 year | 8111$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Zavkhan | |
2 | Orkhon | |
3 | Choyr | |
4 | Darhan-Uul | |
5 | Bulgan | |
6 | Dornod | |
7 | Ondorhaan | |
8 | Omnogovi | |
9 | Bayan-Olgii | |
10 | Ulaanbaatar | |
11 | Ovorkhangai | |
12 | Nalaikh | |
13 | Uvs | |
14 | Sukhbaatar | |
15 | Mandalgovi | |
16 | Suhbaatar | |
17 | Arkhangai | |
18 | Darhan-Uul Aimag | |
19 | Tov | |
20 | Hovd | |
21 | Bayanhongor | |
22 | Olgiy | |
23 | Hovsgol | |