Cost of Living in
Ocnita (Ocnita)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $614 | $1125 |
Without rent | $245 | $676 |
Rent & Utilities | $197.11 | $459.47 |
Food | $153 | $486 |
Transport | $21.59 | $62.38 |
Monthly salary after tax | $515.11 | |
Quality of life | 45.62 | |
Life expectancy | 84.75 | |
Population | 8.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $614 | / |
Without rent | $245 | / |
Rent & Utilities | $197.11 | / |
Food | $153 | / |
Transport | $21.59 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 239.68$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 149.8$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 462.49$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 274.25$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 38.01$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 68.89$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 4.52$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 15.33$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2016$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1238$ |
Lunch Menu | 7.1$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 18.67$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.42$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.03$ |
Cappuccino | 1.12$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.68$ |
Local transport ticket | 0.38$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 5.6$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.03$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.08$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.87$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.57$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Eggs, x12 | 1.38$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.09$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.35$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 4.08$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.5$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.67$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.44$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.42$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.36$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.71$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 3.21$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.76$ |
Cigarette pack | 2.33$ |
Cold medicince, 1 week | 3.93$ |
Hair Shampoo | 1.81$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.62$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.93$ |
Gym Membership, 1 month | 21.33$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.96$ |
Doctor's visit | 10.39$ |
Haircut, simple | 3.25$ |
Brand Jeans | 63.7$ |
Brand Sneakers | 89.54$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 177.57$ |
International Primary School, 1 year | 2135$ |