Cost of Living in
Cimislia (Cimislia)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1005 | $2002 |
Without rent | $411 | $949 |
Rent & Utilities | $590.75 | $1064.89 |
Food | $265 | $763 |
Transport | $16.98 | $45.42 |
Monthly salary after tax | $694.37 | |
Quality of life | 39.19 | |
Life expectancy | 80.13 | |
Population | 115.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1005 | / |
Without rent | $411 | / |
Rent & Utilities | $590.75 | / |
Food | $265 | / |
Transport | $16.98 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 369.52$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 420.33$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1240.59$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 669.26$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 143.07$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 201.44$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.13$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.44$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1776$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1230$ |
Lunch Menu | 5.16$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 36.97$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.35$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.45$ |
Cappuccino | 1.58$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.18$ |
Local transport ticket | 0.34$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 11.6$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.48$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.17$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.33$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.34$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Eggs, x12 | 1.76$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.8$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.15$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.72$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 0.84$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.8$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.75$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.87$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.22$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 4$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.06$ |
Cigarette pack | 2.78$ |
Cold medicince, 1 week | 4.84$ |
Hair Shampoo | 4.42$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.51$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.36$ |
Gym Membership, 1 month | 43.86$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.02$ |
Doctor's visit | 20.37$ |
Haircut, simple | 4.41$ |
Brand Jeans | 71.76$ |
Brand Sneakers | 81.96$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 363.5$ |
International Primary School, 1 year | 4970$ |