Cost of Living in
Modling

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1709 | $4634 |
Without rent | $706 | $3141 |
Rent & Utilities | $1000.28 | $1499.56 |
Food | $517 | $1680 |
Transport | $54.75 | $137.6 |
Monthly salary after tax | $2460.72 | |
Quality of life | 73.96 | |
Life expectancy | 70.65 | |
English speaking % | 83.15% | |
Population | 18.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1709 | / |
Without rent | $706 | / |
Rent & Utilities | $1000.28 | / |
Food | $517 | / |
Transport | $54.75 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 897.58$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 691.37$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1622.87$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 909.37$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 128.32$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 202.44$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 34.25$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 2.9$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 6789$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 5221$ |
Lunch Menu | 31.21$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 70.19$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 12.33$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.97$ |
Cappuccino | 3.11$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.6$ |
Local transport ticket | 2.26$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 52.96$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 20.45$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.84$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.71$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.32$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.55$ |
Eggs, x12 | 3.27$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 16.17$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 13.83$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 19.42$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.93$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 3.29$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.87$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.54$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.52$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.65$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.78$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.35$ |
Cigarette pack | 8.43$ |
Cold medicince, 1 week | 16.45$ |
Hair Shampoo | 4.05$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.03$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.26$ |
Gym Membership, 1 month | 36.01$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 15.23$ |
Doctor's visit | 160.57$ |
Haircut, simple | 19.38$ |
Brand Jeans | 105.1$ |
Brand Sneakers | 76.39$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 509.84$ |
International Primary School, 1 year | 10060$ |