Cost of Living in
Zongolica

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $625 | $1740 |
Without rent | $371 | $1392 |
Rent & Utilities | $251.03 | $544.74 |
Food | $296 | $934 |
Transport | $54.7 | $174.75 |
Monthly salary after tax | $567.36 | |
Quality of life | 39.15 | |
Life expectancy | 79.47 | |
Population | 519.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $625 | / |
Without rent | $371 | / |
Rent & Utilities | $251.03 | / |
Food | $296 | / |
Transport | $54.7 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 275.02$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 179.69$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 656.28$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 352.43$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 64.16$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 98.16$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 27.36$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.22$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 594$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1503$ |
Lunch Menu | 6.6$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 18.88$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.89$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.56$ |
Cappuccino | 3.56$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.96$ |
Local transport ticket | 0.51$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 24.4$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.07$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.22$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.22$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Eggs, x12 | 2.24$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.98$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.55$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.32$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.98$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.71$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.8$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.27$ |
Cigarette pack | 2.98$ |
Cold medicince, 1 week | 5.93$ |
Hair Shampoo | 4.86$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.91$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.75$ |
Gym Membership, 1 month | 26.33$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.91$ |
Doctor's visit | 29.12$ |
Haircut, simple | 6.39$ |
Brand Jeans | 53.43$ |
Brand Sneakers | 84.47$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 222.16$ |
International Primary School, 1 year | 2559$ |