Cost of Living in
Zapopan

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $833 | $2518 |
Without rent | $631 | $1962 |
Rent & Utilities | $419.52 | $1015.51 |
Food | $323 | $1038 |
Transport | $150.77 | $377.01 |
Monthly salary after tax | $832.37 | |
Quality of life | 51.73 | |
Life expectancy | 84.65 | |
Population | 1.6M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $833 | / |
Without rent | $631 | / |
Rent & Utilities | $419.52 | / |
Food | $323 | / |
Transport | $150.77 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 683.59$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 337.04$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1169.41$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 726.81$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 48.26$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 69.67$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 28.78$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.62$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5005$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 675$ |
Lunch Menu | 12.48$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 43.44$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.69$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.7$ |
Cappuccino | 2.83$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.04$ |
Local transport ticket | 0.54$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 36.68$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 22.37$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.33$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.18$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.52$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.78$ |
Eggs, x12 | 1.97$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.6$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.9$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.62$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.75$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.76$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.94$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.28$ |
Cigarette pack | 4.33$ |
Cold medicince, 1 week | 5.78$ |
Hair Shampoo | 3.11$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.19$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.18$ |
Gym Membership, 1 month | 25.75$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.68$ |
Doctor's visit | 29.14$ |
Haircut, simple | 8.17$ |
Brand Jeans | 37.5$ |
Brand Sneakers | 95.24$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 177.94$ |
International Primary School, 1 year | 4686$ |