Population
999.4K
Cost of living
$1035
Zacatecas
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $590 | $1861 |
Without rent | $480 | $1443 |
Rent & Utilities | $262.04 | $542.99 |
Food | $357 | $715 |
Transport | $46.44 | $180.53 |
Monthly salary after tax | $600.55 | |
Quality of life | 32.6 | |
Life expectancy | 67.53 | |
Population | 559.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $590 | / |
Without rent | $480 | / |
Rent & Utilities | $262.04 | / |
Food | $357 | / |
Transport | $46.44 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 310.76$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 153.22$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 659.52$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 393.73$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 55.65$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 83.23$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 30.95$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.14$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 461$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2109$ |
Lunch Menu | 8.54$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 13.71$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.07$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.5$ |
Cappuccino | 3.02$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.09$ |
Local transport ticket | 0.42$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 27.91$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.19$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.72$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.24$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.19$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Eggs, x12 | 2.3$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.91$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.26$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.6$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.95$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.07$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.4$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.05$ |
Cigarette pack | 3.41$ |
Cold medicince, 1 week | 5.19$ |
Hair Shampoo | 4.39$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.2$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.29$ |
Gym Membership, 1 month | 26.29$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.69$ |
Doctor's visit | 24.91$ |
Haircut, simple | 5.38$ |
Brand Jeans | 61.24$ |
Brand Sneakers | 82.42$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 170.51$ |
International Primary School, 1 year | 3248$ |