Cost of Living in
Xalapa

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $493 | $1774 |
Without rent | $334 | $1022 |
Rent & Utilities | $221.12 | $369.93 |
Food | $335 | $884 |
Transport | $33.99 | $92.36 |
Monthly salary after tax | $564.9 | |
Quality of life | 43.31 | |
Life expectancy | 72.66 | |
Population | 473.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $493 | / |
Without rent | $334 | / |
Rent & Utilities | $221.12 | / |
Food | $335 | / |
Transport | $33.99 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 179.97$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 119.08$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 292.78$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 323.15$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 22.7$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 41.06$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 25.77$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.91$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1957$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1266$ |
Lunch Menu | 5.47$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 30.2$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.82$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.84$ |
Cappuccino | 2.57$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.77$ |
Local transport ticket | 0.46$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 7.48$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 3.74$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.11$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.37$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.21$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.93$ |
Eggs, x12 | 2.29$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.09$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.99$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.21$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.2$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.27$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.59$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.4$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.2$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.89$ |
Cigarette pack | 4.55$ |
Cold medicince, 1 week | 5.81$ |
Hair Shampoo | 1.73$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.14$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.26$ |
Gym Membership, 1 month | 21.35$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.57$ |
Doctor's visit | 25.93$ |
Haircut, simple | 9.51$ |
Brand Jeans | 39.73$ |
Brand Sneakers | 76.97$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 97.05$ |
International Primary School, 1 year | 7297$ |