Cost of Living in
Villahermosa

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $976 | $2634 |
Without rent | $582 | $1210 |
Rent & Utilities | $398.14 | $1150.04 |
Food | $427 | $770 |
Transport | $49.8 | $141.61 |
Monthly salary after tax | $453.66 | |
Quality of life | 36.66 | |
Life expectancy | 79.08 | |
Population | 370.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $976 | / |
Without rent | $582 | / |
Rent & Utilities | $398.14 | / |
Food | $427 | / |
Transport | $49.8 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 367.07$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 259.57$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 893.33$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 849.5$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 54.23$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 75.38$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 24$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.44$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1149$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1287$ |
Lunch Menu | 11.13$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 29$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.83$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.67$ |
Cappuccino | 3.26$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.67$ |
Local transport ticket | 0.47$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 28.12$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.77$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.16$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.15$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.03$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Eggs, x12 | 2.23$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.65$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.19$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.62$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.21$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.68$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.78$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.55$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.16$ |
Cigarette pack | 3.73$ |
Cold medicince, 1 week | 3.8$ |
Hair Shampoo | 2.7$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.65$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.59$ |
Gym Membership, 1 month | 40.04$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.11$ |
Doctor's visit | 40.87$ |
Haircut, simple | 9.73$ |
Brand Jeans | 39.4$ |
Brand Sneakers | 72.72$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 296.98$ |
International Primary School, 1 year | 4207$ |