Cost of Living in
Tuxtla Gutierrez

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $768 | $1429 |
Without rent | $392 | $1116 |
Rent & Utilities | $232.84 | $530.85 |
Food | $253 | $780 |
Transport | $84.79 | $244.53 |
Monthly salary after tax | $559.69 | |
Quality of life | 32.29 | |
Life expectancy | 83.11 | |
Population | 490.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $768 | / |
Without rent | $392 | / |
Rent & Utilities | $232.84 | / |
Food | $253 | / |
Transport | $84.79 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 241.18$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 199.94$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 494.09$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 485.18$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 14.37$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 26.31$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 27.04$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.68$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 914$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 887$ |
Lunch Menu | 6.92$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 17.8$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.11$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.21$ |
Cappuccino | 3.11$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.07$ |
Local transport ticket | 0.54$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 19.74$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 15.38$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.19$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.32$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.89$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Eggs, x12 | 2.23$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.41$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.76$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.49$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.78$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.68$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.62$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.28$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.1$ |
Cigarette pack | 3.95$ |
Cold medicince, 1 week | 5.15$ |
Hair Shampoo | 3.16$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.13$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.08$ |
Gym Membership, 1 month | 43.92$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.59$ |
Doctor's visit | 30.18$ |
Haircut, simple | 5.98$ |
Brand Jeans | 42.48$ |
Brand Sneakers | 58.65$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 217.24$ |
International Primary School, 1 year | 2044$ |