Cost of Living in
Torreon

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $703 | $1928 |
Without rent | $404 | $1382 |
Rent & Utilities | $230.17 | $459.78 |
Food | $294 | $884 |
Transport | $50.93 | $128.02 |
Monthly salary after tax | $719.67 | |
Quality of life | 39.71 | |
Life expectancy | 67.79 | |
Population | 702.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $703 | / |
Without rent | $404 | / |
Rent & Utilities | $230.17 | / |
Food | $294 | / |
Transport | $50.93 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 247.87$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 126.39$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 422.99$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 290.43$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 31.2$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 42.84$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 30.41$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.97$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1637$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1407$ |
Lunch Menu | 11.41$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 34.06$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.81$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.06$ |
Cappuccino | 2.02$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.39$ |
Local transport ticket | 0.76$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 19.11$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.05$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.22$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.9$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.38$ |
Eggs, x12 | 1.78$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.88$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.46$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.74$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.65$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.47$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.23$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.3$ |
Cigarette pack | 3.5$ |
Cold medicince, 1 week | 5.58$ |
Hair Shampoo | 3.16$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.27$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.41$ |
Gym Membership, 1 month | 33.64$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.69$ |
Doctor's visit | 23.27$ |
Haircut, simple | 6.21$ |
Brand Jeans | 49.18$ |
Brand Sneakers | 68.77$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 198.99$ |
International Primary School, 1 year | 3664$ |