Population
64.9K
Cost of living
$935
Tonala
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $935 | $2705 |
Without rent | $625 | $1457 |
Rent & Utilities | $346.51 | $801.1 |
Food | $363 | $773 |
Transport | $132 | $319.81 |
Monthly salary after tax | $709.97 | |
Quality of life | 61.02 | |
Life expectancy | 68.62 | |
Population | 64.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $935 | / |
Without rent | $625 | / |
Rent & Utilities | $346.51 | / |
Food | $363 | / |
Transport | $132 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 471.42$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 360.03$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 823.9$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 599.22$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 27.86$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 56.15$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 35.3$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.66$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 613$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 632$ |
Lunch Menu | 7.25$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 29.7$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.23$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.35$ |
Cappuccino | 2.61$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.34$ |
Local transport ticket | 0.42$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 33.45$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 14.73$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.3$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.58$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.44$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Eggs, x12 | 2.4$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.86$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.51$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.69$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.21$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.63$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.46$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.77$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.5$ |
Cigarette pack | 3.54$ |
Cold medicince, 1 week | 7.42$ |
Hair Shampoo | 2.82$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.3$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.44$ |
Gym Membership, 1 month | 34.56$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.79$ |
Doctor's visit | 48.5$ |
Haircut, simple | 9.9$ |
Brand Jeans | 63.99$ |
Brand Sneakers | 91.97$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 208.4$ |
International Primary School, 1 year | 11363$ |