Population
1.0M
Cost of living
$1102
Tlaxcala
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $712 | $2017 |
Without rent | $466 | $1323 |
Rent & Utilities | $270.57 | $533.6 |
Food | $287 | $805 |
Transport | $51.78 | $134.48 |
Monthly salary after tax | $576.48 | |
Quality of life | 32.96 | |
Life expectancy | 72.19 | |
Population | 565.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $712 | / |
Without rent | $466 | / |
Rent & Utilities | $270.57 | / |
Food | $287 | / |
Transport | $51.78 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 365.81$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 158.3$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 615.99$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 406.5$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 44.56$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 96.91$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.3$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.57$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 439$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1882$ |
Lunch Menu | 6.3$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 15.53$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.18$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.56$ |
Cappuccino | 2.62$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.02$ |
Local transport ticket | 0.57$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 22.87$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.56$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.06$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.09$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.92$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.96$ |
Eggs, x12 | 2.53$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.87$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.66$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.03$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.08$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.88$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.95$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.93$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.87$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.75$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.27$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.21$ |
Cigarette pack | 3.22$ |
Cold medicince, 1 week | 6.13$ |
Hair Shampoo | 3.89$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.2$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.41$ |
Gym Membership, 1 month | 24.43$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.25$ |
Doctor's visit | 24.4$ |
Haircut, simple | 5.28$ |
Brand Jeans | 43.57$ |
Brand Sneakers | 75.6$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 240.86$ |
International Primary School, 1 year | 2829$ |