Cost of Living in
Texcoco

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $758 | $1578 |
Without rent | $428 | $1242 |
Rent & Utilities | $314.1 | $652.64 |
Food | $353 | $905 |
Transport | $65.39 | $129.7 |
Monthly salary after tax | $438.65 | |
Quality of life | 35.24 | |
Life expectancy | 81.39 | |
Population | 564.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $758 | / |
Without rent | $428 | / |
Rent & Utilities | $314.1 | / |
Food | $353 | / |
Transport | $65.39 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 248.34$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 135.75$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 636.52$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 451.57$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 62.71$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 103.47$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 32.27$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.86$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 464$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2184$ |
Lunch Menu | 7.16$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 16.65$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.1$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.84$ |
Cappuccino | 3.27$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.87$ |
Local transport ticket | 0.49$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 24.7$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.91$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.73$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.49$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.16$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Eggs, x12 | 2.5$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.47$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.42$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.98$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.21$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.99$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.95$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.02$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.25$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.16$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.53$ |
Cigarette pack | 2.8$ |
Cold medicince, 1 week | 6.48$ |
Hair Shampoo | 3.73$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.38$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.55$ |
Gym Membership, 1 month | 25.03$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3$ |
Doctor's visit | 31.49$ |
Haircut, simple | 4.99$ |
Brand Jeans | 47.62$ |
Brand Sneakers | 76.39$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 177.83$ |
International Primary School, 1 year | 2559$ |