Population
817.9K
Cost of living
$2499
Tamaulipas
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2499 | $5973 |
Without rent | $734 | $2767 |
Rent & Utilities | $1691.27 | $3004.22 |
Food | $650 | $1826 |
Transport | $90.58 | $220.81 |
Monthly salary after tax | $3827.13 | |
Quality of life | 33.75 | |
Life expectancy | 66.46 | |
Population | 817.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $2499 | / |
Without rent | $734 | / |
Rent & Utilities | $1691.27 | / |
Food | $650 | / |
Transport | $90.58 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 1677.41$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 1201.3$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 2670.47$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 2704.07$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 111.26$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 185.14$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 76.92$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.79$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 5406$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2598$ |
Lunch Menu | 18.4$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 78.82$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.02$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 5.12$ |
Cappuccino | 5.01$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 2.87$ |
Local transport ticket | 2.2$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 72.39$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 21.26$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.91$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.07$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 3.78$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 4.65$ |
Eggs, x12 | 4.22$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.84$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 12.06$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 16.02$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.67$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 4.58$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 5.1$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.85$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.55$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 15.05$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.77$ |
Cigarette pack | 9.99$ |
Cold medicince, 1 week | 10.18$ |
Hair Shampoo | 6.22$ |
Toilet paper, 4 rolls | 4.91$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.3$ |
Gym Membership, 1 month | 48.01$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 16.63$ |
Doctor's visit | 128.72$ |
Haircut, simple | 20.81$ |
Brand Jeans | 56.49$ |
Brand Sneakers | 91.61$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 1290.07$ |
International Primary School, 1 year | 24465$ |