Population
513.4K
Cost of living
$824
Tabasco
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $793 | $1785 |
Without rent | $426 | $1339 |
Rent & Utilities | $310.65 | $467.18 |
Food | $299 | $785 |
Transport | $65.4 | $164.98 |
Monthly salary after tax | $670.23 | |
Quality of life | 45.25 | |
Life expectancy | 79.17 | |
Population | 23.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $793 | / |
Without rent | $426 | / |
Rent & Utilities | $310.65 | / |
Food | $299 | / |
Transport | $65.4 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 488$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 308.4$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 868.33$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 343.58$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 29.55$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 61.66$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.58$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.92$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 649$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 539$ |
Lunch Menu | 10.54$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.52$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.59$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.91$ |
Cappuccino | 2.61$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.29$ |
Local transport ticket | 0.7$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 26$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.57$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.99$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.38$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.65$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.59$ |
Eggs, x12 | 2.37$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.61$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.81$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.86$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.08$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.85$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.06$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.68$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.94$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.45$ |
Cigarette pack | 3.53$ |
Cold medicince, 1 week | 4.13$ |
Hair Shampoo | 3.39$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.28$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.63$ |
Gym Membership, 1 month | 20.8$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.03$ |
Doctor's visit | 24.18$ |
Haircut, simple | 10.57$ |
Brand Jeans | 46.09$ |
Brand Sneakers | 96.7$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 162.78$ |
International Primary School, 1 year | 2103$ |