Population
97.5K
Cost of living
$2269
Sonora (Mexico)
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $807 | $1611 |
Without rent | $394 | $1100 |
Rent & Utilities | $370.83 | $426.4 |
Food | $333 | $788 |
Transport | $39.85 | $103.47 |
Monthly salary after tax | $666.7 | |
Quality of life | 39.26 | |
Life expectancy | 90.81 | |
Population | 1.0M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $807 | / |
Without rent | $394 | / |
Rent & Utilities | $370.83 | / |
Food | $333 | / |
Transport | $39.85 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 245.25$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 226.5$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 345.6$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 288.18$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 100.99$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 138.31$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 25.47$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.51$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1967$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1351$ |
Lunch Menu | 5.61$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.54$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.31$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.56$ |
Cappuccino | 1.46$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.56$ |
Local transport ticket | 1.7$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 38.28$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.76$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.46$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.13$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.11$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Eggs, x12 | 2.75$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.4$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.93$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.77$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.91$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.19$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.8$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.03$ |
Cigarette pack | 2.91$ |
Cold medicince, 1 week | 6.38$ |
Hair Shampoo | 2.74$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.91$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.06$ |
Gym Membership, 1 month | 27.4$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.96$ |
Doctor's visit | 25.84$ |
Haircut, simple | 4.1$ |
Brand Jeans | 57.85$ |
Brand Sneakers | 102.26$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 183.61$ |
International Primary School, 1 year | 3224$ |