Population
624.4K
Cost of living
$570
Sinaloa
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $696 | $2246 |
Without rent | $469 | $1376 |
Rent & Utilities | $403.83 | $552.06 |
Food | $350 | $1030 |
Transport | $69.43 | $225.16 |
Monthly salary after tax | $613.26 | |
Quality of life | 55.45 | |
Life expectancy | 75.83 | |
Population | 45.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $696 | / |
Without rent | $469 | / |
Rent & Utilities | $403.83 | / |
Food | $350 | / |
Transport | $69.43 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 453.84$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 233.42$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 865.08$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 457.6$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 30.31$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 54.49$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.5$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.61$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 656$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 533$ |
Lunch Menu | 9.67$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.3$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 9.61$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.45$ |
Cappuccino | 3.09$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.1$ |
Local transport ticket | 0.64$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 34.27$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.55$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.35$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.24$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.63$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Eggs, x12 | 1.98$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.07$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10.94$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 13.85$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.24$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.52$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.62$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.05$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.67$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.55$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.27$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.44$ |
Cigarette pack | 3.74$ |
Cold medicince, 1 week | 3.83$ |
Hair Shampoo | 3.42$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.57$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.05$ |
Gym Membership, 1 month | 29.55$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.59$ |
Doctor's visit | 28.3$ |
Haircut, simple | 12.04$ |
Brand Jeans | 42.47$ |
Brand Sneakers | 96.23$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 160.84$ |
International Primary School, 1 year | 2200$ |