Cost of Living in
Santa Barbara (Mexico)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $791 | $1866 |
Without rent | $456 | $1488 |
Rent & Utilities | $258.18 | $658.38 |
Food | $374 | $776 |
Transport | $54.07 | $168.75 |
Monthly salary after tax | $408.43 | |
Quality of life | 36.64 | |
Life expectancy | 66.23 | |
Population | 526.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $791 | / |
Without rent | $456 | / |
Rent & Utilities | $258.18 | / |
Food | $374 | / |
Transport | $54.07 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 329.12$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 165.15$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 585.12$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 466.24$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 64$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 95.2$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 25.95$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.13$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 457$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1867$ |
Lunch Menu | 6.7$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 17.72$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.88$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.54$ |
Cappuccino | 3.14$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.09$ |
Local transport ticket | 0.49$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 29.08$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.18$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.97$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.04$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.06$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Eggs, x12 | 2.47$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.07$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.75$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.31$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.38$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.83$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.95$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.79$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.33$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.22$ |
Cigarette pack | 2.64$ |
Cold medicince, 1 week | 6.29$ |
Hair Shampoo | 4.01$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.84$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.45$ |
Gym Membership, 1 month | 24$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.55$ |
Doctor's visit | 33.85$ |
Haircut, simple | 5.84$ |
Brand Jeans | 52.47$ |
Brand Sneakers | 86.9$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 224.81$ |
International Primary School, 1 year | 2777$ |