Cost of Living in
San Salvador (Mexico)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $838 | $1509 |
Without rent | $510 | $1287 |
Rent & Utilities | $261.26 | $468.18 |
Food | $338 | $648 |
Transport | $63.43 | $182.93 |
Monthly salary after tax | $422.45 | |
Quality of life | 35.37 | |
Life expectancy | 83.08 | |
Population | 556.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $838 | / |
Without rent | $510 | / |
Rent & Utilities | $261.26 | / |
Food | $338 | / |
Transport | $63.43 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 266.68$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 164.57$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 518.84$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 363.04$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 54.21$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 89.34$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.4$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.64$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 504$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1620$ |
Lunch Menu | 6.78$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 16.36$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.14$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.22$ |
Cappuccino | 2.45$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.04$ |
Local transport ticket | 0.58$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 28.41$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.01$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.76$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.32$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.06$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Eggs, x12 | 2.1$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.01$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.8$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.54$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.95$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.58$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.86$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.96$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.58$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.02$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.98$ |
Cigarette pack | 3.06$ |
Cold medicince, 1 week | 5.53$ |
Hair Shampoo | 4.02$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.45$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.64$ |
Gym Membership, 1 month | 20.32$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.84$ |
Doctor's visit | 27.7$ |
Haircut, simple | 4.56$ |
Brand Jeans | 53.08$ |
Brand Sneakers | 68.81$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 167.77$ |
International Primary School, 1 year | 2327$ |