Cost of Living in
San Nicolas de los Garza

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $843 | $1759 |
Without rent | $461 | $1322 |
Rent & Utilities | $424.15 | $513.16 |
Food | $403 | $820 |
Transport | $49.44 | $165.1 |
Monthly salary after tax | $1248.52 | |
Quality of life | 44.57 | |
Life expectancy | 70.67 | |
Population | 399.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $843 | / |
Without rent | $461 | / |
Rent & Utilities | $424.15 | / |
Food | $403 | / |
Transport | $49.44 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 481.46$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 214.3$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 632.02$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 287.78$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 47.75$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 104.51$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 33.72$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.97$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2853$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2484$ |
Lunch Menu | 11.7$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 37.68$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.3$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.99$ |
Cappuccino | 3.8$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.52$ |
Local transport ticket | 0.75$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 26.46$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.41$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.17$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.6$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.09$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Eggs, x12 | 2.7$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.1$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 10$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 15.32$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.98$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.57$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.07$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.67$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.22$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.68$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.54$ |
Cigarette pack | 3.89$ |
Cold medicince, 1 week | 2.82$ |
Hair Shampoo | 2.95$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.6$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.2$ |
Gym Membership, 1 month | 41.76$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.69$ |
Doctor's visit | 28.85$ |
Haircut, simple | 5.06$ |
Brand Jeans | 47.56$ |
Brand Sneakers | 79.34$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 314.35$ |
International Primary School, 1 year | 6655$ |