Population
613.5K
Cost of living
$782
San Luis Potosi
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $814 | $2129 |
Without rent | $508 | $1469 |
Rent & Utilities | $342.67 | $496.19 |
Food | $283 | $934 |
Transport | $60.04 | $194.91 |
Monthly salary after tax | $847.09 | |
Quality of life | 55.17 | |
Life expectancy | 72.58 | |
Population | 19.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $814 | / |
Without rent | $508 | / |
Rent & Utilities | $342.67 | / |
Food | $283 | / |
Transport | $60.04 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 329.82$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 282.55$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 566.32$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 430.41$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 28.18$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 39.83$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 23.78$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.52$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1170$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1530$ |
Lunch Menu | 8.77$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 36.66$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.86$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.8$ |
Cappuccino | 2.58$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.11$ |
Local transport ticket | 0.56$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 20.1$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.98$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.08$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.18$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.73$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.93$ |
Eggs, x12 | 2.22$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.63$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 9.13$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.93$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.35$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.8$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.75$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.38$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.56$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.18$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.57$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.23$ |
Cigarette pack | 4.52$ |
Cold medicince, 1 week | 7.37$ |
Hair Shampoo | 2.96$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.45$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.77$ |
Gym Membership, 1 month | 26.11$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.16$ |
Doctor's visit | 28.19$ |
Haircut, simple | 9.23$ |
Brand Jeans | 42.68$ |
Brand Sneakers | 93.65$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 161.11$ |
International Primary School, 1 year | 3583$ |