Cost of Living in
Saltillo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $808 | $1841 |
Without rent | $426 | $1681 |
Rent & Utilities | $353.3 | $434.67 |
Food | $300 | $762 |
Transport | $65.01 | $185.85 |
Monthly salary after tax | $637.39 | |
Quality of life | 35.68 | |
Life expectancy | 66.72 | |
Population | 853.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $808 | / |
Without rent | $426 | / |
Rent & Utilities | $353.3 | / |
Food | $300 | / |
Transport | $65.01 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 484.08$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 217.32$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 658.48$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 342.29$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 39.75$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 69.72$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.96$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 8.73$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 342$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1900$ |
Lunch Menu | 12.43$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 35.07$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.42$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.04$ |
Cappuccino | 3.54$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.49$ |
Local transport ticket | 0.7$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 37.16$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.37$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.34$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.58$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.27$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Eggs, x12 | 2.46$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.15$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.06$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.36$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.93$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.66$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.91$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.22$ |
Cigarette pack | 3.22$ |
Cold medicince, 1 week | 6.58$ |
Hair Shampoo | 2.47$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.61$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.59$ |
Gym Membership, 1 month | 34.81$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.39$ |
Doctor's visit | 35.58$ |
Haircut, simple | 7.56$ |
Brand Jeans | 55.45$ |
Brand Sneakers | 95.25$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 214.1$ |
International Primary School, 1 year | 3451$ |