Cost of Living in
Reynosa

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $815 | $1635 |
Without rent | $479 | $1347 |
Rent & Utilities | $333.21 | $541.59 |
Food | $267 | $750 |
Transport | $63.26 | $221.8 |
Monthly salary after tax | $624.97 | |
Quality of life | 38.44 | |
Life expectancy | 74.83 | |
Population | 705.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $815 | / |
Without rent | $479 | / |
Rent & Utilities | $333.21 | / |
Food | $267 | / |
Transport | $63.26 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 272.61$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 366.01$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 515.22$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 349.33$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 46.4$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 75.44$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 27.66$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.72$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 961$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1878$ |
Lunch Menu | 13.46$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 32.37$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.37$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.73$ |
Cappuccino | 4.59$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.99$ |
Local transport ticket | 0.51$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 24.35$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 11.16$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.03$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.1$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.93$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.93$ |
Eggs, x12 | 1.62$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.88$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.79$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.84$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.1$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.68$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.93$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.78$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.12$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.08$ |
Cigarette pack | 3.52$ |
Cold medicince, 1 week | 5.38$ |
Hair Shampoo | 2.91$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.54$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.77$ |
Gym Membership, 1 month | 35.73$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.61$ |
Doctor's visit | 22.18$ |
Haircut, simple | 8.36$ |
Brand Jeans | 47.92$ |
Brand Sneakers | 94.35$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 169.53$ |
International Primary School, 1 year | 4241$ |