Population
345.2K
Cost of living
$813
Quintana Roo
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $813 | $2374 |
Without rent | $591 | $1353 |
Rent & Utilities | $366.18 | $877.31 |
Food | $420 | $892 |
Transport | $52.2 | $202.74 |
Monthly salary after tax | $1334.79 | |
Quality of life | 34.69 | |
Life expectancy | 73.2 | |
Population | 345.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $813 | / |
Without rent | $591 | / |
Rent & Utilities | $366.18 | / |
Food | $420 | / |
Transport | $52.2 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 371.8$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 264.06$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 817.18$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 660.09$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 71.77$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 93.75$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 49.4$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.41$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 208$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 808$ |
Lunch Menu | 8.17$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 33.15$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.59$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.53$ |
Cappuccino | 4.67$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.59$ |
Local transport ticket | 2.36$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 27.14$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 32.61$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.54$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 2.57$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.5$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.18$ |
Eggs, x12 | 3.06$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.63$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.59$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.1$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 5.28$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.61$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.51$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.5$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.38$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.75$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.19$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.76$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.83$ |
Cigarette pack | 5.5$ |
Cold medicince, 1 week | 11.33$ |
Hair Shampoo | 6.59$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.67$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.82$ |
Gym Membership, 1 month | 28.14$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 11.54$ |
Doctor's visit | 25.34$ |
Haircut, simple | 5.16$ |
Brand Jeans | 42.09$ |
Brand Sneakers | 84.25$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 229.7$ |
International Primary School, 1 year | 4940$ |