Population
1.7M
Cost of living
$1035
Puebla
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $621 | $1778 |
Without rent | $426 | $1351 |
Rent & Utilities | $246.05 | $667.76 |
Food | $309 | $702 |
Transport | $68.07 | $144.61 |
Monthly salary after tax | $584.09 | |
Quality of life | 31.15 | |
Life expectancy | 66.12 | |
Population | 450.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $621 | / |
Without rent | $426 | / |
Rent & Utilities | $246.05 | / |
Food | $309 | / |
Transport | $68.07 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 311.01$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 160.47$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 605.72$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 448.11$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 63.31$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 103.56$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 32.49$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.61$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 532$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2179$ |
Lunch Menu | 8.28$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 16.8$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.91$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.64$ |
Cappuccino | 2.7$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.8$ |
Local transport ticket | 0.57$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 27.29$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.89$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.94$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.13$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.15$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Eggs, x12 | 2.41$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.45$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.51$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.82$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.98$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.52$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.35$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.15$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.79$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.24$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.37$ |
Cigarette pack | 3.28$ |
Cold medicince, 1 week | 5.69$ |
Hair Shampoo | 3.56$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.9$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.67$ |
Gym Membership, 1 month | 19.75$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.99$ |
Doctor's visit | 33.63$ |
Haircut, simple | 5.65$ |
Brand Jeans | 49.2$ |
Brand Sneakers | 83.07$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 168.76$ |
International Primary School, 1 year | 3128$ |