Cost of Living in
Nuevo Laredo

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $453 | $1825 |
Without rent | $373 | $1113 |
Rent & Utilities | $126.67 | $460.27 |
Food | $304 | $766 |
Transport | $47.64 | $108.51 |
Monthly salary after tax | $878.79 | |
Quality of life | 41.09 | |
Life expectancy | 65.68 | |
Population | 448.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $453 | / |
Without rent | $373 | / |
Rent & Utilities | $126.67 | / |
Food | $304 | / |
Transport | $47.64 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 169.55$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 77.8$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 421.12$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 330.37$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 29.03$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 38.86$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 29.08$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.21$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1553$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1960$ |
Lunch Menu | 5.84$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 22.56$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.2$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.72$ |
Cappuccino | 2.77$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.28$ |
Local transport ticket | 0.71$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 26.67$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.48$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.76$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.62$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.18$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Eggs, x12 | 1.89$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 11.9$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.01$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.92$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.28$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.68$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.65$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.77$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.25$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.97$ |
Cigarette pack | 3.46$ |
Cold medicince, 1 week | 4.45$ |
Hair Shampoo | 3.46$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.25$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.55$ |
Gym Membership, 1 month | 52.46$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.86$ |
Doctor's visit | 31.62$ |
Haircut, simple | 5.11$ |
Brand Jeans | 25.82$ |
Brand Sneakers | 69.83$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 298.48$ |
International Primary School, 1 year | 7108$ |