Population
45.0K
Cost of living
$829
Nayarit
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $778 | $1521 |
Without rent | $515 | $1096 |
Rent & Utilities | $242.24 | $545.68 |
Food | $337 | $887 |
Transport | $78.03 | $208.93 |
Monthly salary after tax | $954.86 | |
Quality of life | 58.18 | |
Life expectancy | 71.83 | |
Population | 26.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $778 | / |
Without rent | $515 | / |
Rent & Utilities | $242.24 | / |
Food | $337 | / |
Transport | $78.03 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 300.35$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 198.09$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 553.35$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 355.67$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 38.58$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 75.52$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 26.42$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.59$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 773$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 423$ |
Lunch Menu | 7.17$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 27.51$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.92$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.43$ |
Cappuccino | 3.69$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.18$ |
Local transport ticket | 0.56$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 36.18$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 18.57$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.29$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.68$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.95$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Eggs, x12 | 1.51$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.14$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.74$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.67$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.66$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.59$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.59$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 10.31$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.26$ |
Cigarette pack | 3.4$ |
Cold medicince, 1 week | 4.17$ |
Hair Shampoo | 3.07$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.14$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.48$ |
Gym Membership, 1 month | 31.97$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.39$ |
Doctor's visit | 23.66$ |
Haircut, simple | 5.92$ |
Brand Jeans | 50.45$ |
Brand Sneakers | 90.84$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 209.53$ |
International Primary School, 1 year | 4781$ |