Population
777.8K
Cost of living
$831
Morelos
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1002 | $2886 |
Without rent | $501 | $1608 |
Rent & Utilities | $345.33 | $906.91 |
Food | $301 | $749 |
Transport | $101.83 | $320.61 |
Monthly salary after tax | $739.87 | |
Quality of life | 60.44 | |
Life expectancy | 81.52 | |
Population | 26.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1002 | / |
Without rent | $501 | / |
Rent & Utilities | $345.33 | / |
Food | $301 | / |
Transport | $101.83 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 406.24$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 261.25$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 739.6$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 728.46$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 38.07$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 55.89$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 35.03$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.73$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 770$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 507$ |
Lunch Menu | 8.98$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 31.17$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.33$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.99$ |
Cappuccino | 2.61$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.92$ |
Local transport ticket | 0.45$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 30.32$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 14.65$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.43$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.37$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.66$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Eggs, x12 | 2.47$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.64$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.1$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 9.56$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.52$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.46$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.54$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.85$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.81$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.57$ |
Cigarette pack | 3.63$ |
Cold medicince, 1 week | 6.8$ |
Hair Shampoo | 4.08$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.48$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.41$ |
Gym Membership, 1 month | 40.72$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.37$ |
Doctor's visit | 41.41$ |
Haircut, simple | 10.82$ |
Brand Jeans | 49.76$ |
Brand Sneakers | 74.11$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 236.64$ |
International Primary School, 1 year | 10712$ |