Cost of Living in
Morelia

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $771 | $2451 |
Without rent | $420 | $1284 |
Rent & Utilities | $280.32 | $794.52 |
Food | $365 | $678 |
Transport | $109.27 | $304.45 |
Monthly salary after tax | $711.88 | |
Quality of life | 55.53 | |
Life expectancy | 76.9 | |
Population | 911.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $771 | / |
Without rent | $420 | / |
Rent & Utilities | $280.32 | / |
Food | $365 | / |
Transport | $109.27 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 315.84$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 228.26$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1223.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 577.08$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 23.39$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 32.67$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 26.75$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.47$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1730$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 678$ |
Lunch Menu | 7.33$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.4$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.11$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.52$ |
Cappuccino | 3.13$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.35$ |
Local transport ticket | 0.58$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 19.18$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 17.96$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.47$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.52$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.92$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Eggs, x12 | 1.97$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.97$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.43$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.71$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.57$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.88$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.9$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.73$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.39$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.25$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.57$ |
Cigarette pack | 2.94$ |
Cold medicince, 1 week | 5.54$ |
Hair Shampoo | 4.66$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.79$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.12$ |
Gym Membership, 1 month | 45.64$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.9$ |
Doctor's visit | 32.51$ |
Haircut, simple | 8.17$ |
Brand Jeans | 41.4$ |
Brand Sneakers | 81.77$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 149.67$ |
International Primary School, 1 year | 2492$ |