Cost of Living in
Monterrey

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1260 | $2584 |
Without rent | $659 | $1389 |
Rent & Utilities | $719.82 | $1294.48 |
Food | $311 | $1165 |
Transport | $97.54 | $245.63 |
Monthly salary after tax | $1250.96 | |
Quality of life | 56.51 | |
Life expectancy | 71.5 | |
Population | 1.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1260 | / |
Without rent | $659 | / |
Rent & Utilities | $719.82 | / |
Food | $311 | / |
Transport | $97.54 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 749.32$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 453.75$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 1268.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 1088.04$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 59.99$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 94.87$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 26.67$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.95$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2462$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 2248$ |
Lunch Menu | 11.25$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 42.76$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.84$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.92$ |
Cappuccino | 4.2$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.51$ |
Local transport ticket | 0.67$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 42.38$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.03$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.21$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.69$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.2$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Eggs, x12 | 2.75$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.87$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 8.24$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 14.05$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.67$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.99$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.08$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.94$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.61$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.13$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 13.49$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.15$ |
Cigarette pack | 4.48$ |
Cold medicince, 1 week | 5.23$ |
Hair Shampoo | 3.41$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.44$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.35$ |
Gym Membership, 1 month | 50.26$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.29$ |
Doctor's visit | 32.52$ |
Haircut, simple | 10.18$ |
Brand Jeans | 53.56$ |
Brand Sneakers | 115.88$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 289.69$ |
International Primary School, 1 year | 7455$ |