Cost of Living in
Minatitlan

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $733 | $1698 |
Without rent | $425 | $1084 |
Rent & Utilities | $253.51 | $374 |
Food | $206 | $648 |
Transport | $59.58 | $136.68 |
Monthly salary after tax | $534.96 | |
Quality of life | 40.59 | |
Life expectancy | 79.05 | |
Population | 370.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $733 | / |
Without rent | $425 | / |
Rent & Utilities | $253.51 | / |
Food | $206 | / |
Transport | $59.58 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 186.53$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 139.49$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 247.98$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 155.57$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 151.63$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 176.17$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.28$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.78$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1046$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 985$ |
Lunch Menu | 4.78$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 33.37$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.14$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.37$ |
Cappuccino | 2.93$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.96$ |
Local transport ticket | 0.53$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 24.45$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 13.21$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.81$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.15$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.82$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Eggs, x12 | 2.43$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.85$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.1$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.61$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.25$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.78$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.91$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.84$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.55$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.39$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.04$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.22$ |
Cigarette pack | 3.72$ |
Cold medicince, 1 week | 4.85$ |
Hair Shampoo | 3.32$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.82$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.58$ |
Gym Membership, 1 month | 22.54$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.84$ |
Doctor's visit | 24.88$ |
Haircut, simple | 6.73$ |
Brand Jeans | 51.61$ |
Brand Sneakers | 62.71$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 314.43$ |
International Primary School, 1 year | 4775$ |