Population
636.3K
Cost of living
$653
Mexico (Mexico)
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $696 | $1583 |
Without rent | $320 | $1183 |
Rent & Utilities | $323.83 | $435.77 |
Food | $267 | $855 |
Transport | $31.02 | $98.39 |
Monthly salary after tax | $722.24 | |
Quality of life | 58.39 | |
Life expectancy | 74.17 | |
Population | 10.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $696 | / |
Without rent | $320 | / |
Rent & Utilities | $323.83 | / |
Food | $267 | / |
Transport | $31.02 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 210.36$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 179.66$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 469.9$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 328.31$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 105.05$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 120.59$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.21$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.3$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2736$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1469$ |
Lunch Menu | 6.18$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 23.26$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.6$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.29$ |
Cappuccino | 1.47$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.84$ |
Local transport ticket | 1.3$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 43.06$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.74$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.8$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.08$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.39$ |
Eggs, x12 | 2.26$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.92$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.22$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.84$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.91$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.3$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.01$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.73$ |
Cigarette pack | 3.95$ |
Cold medicince, 1 week | 10.23$ |
Hair Shampoo | 2.16$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.07$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.8$ |
Gym Membership, 1 month | 23.75$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.39$ |
Doctor's visit | 31.77$ |
Haircut, simple | 5$ |
Brand Jeans | 62.48$ |
Brand Sneakers | 79.43$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 172.17$ |
International Primary School, 1 year | 2100$ |