Population
662.0K
Cost of living
$790
Mexico City
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $593 | $2132 |
Without rent | $506 | $1397 |
Rent & Utilities | $254.93 | $529.89 |
Food | $298 | $863 |
Transport | $67.46 | $181.33 |
Monthly salary after tax | $558.68 | |
Quality of life | 35.27 | |
Life expectancy | 68.56 | |
Population | 621.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $593 | / |
Without rent | $506 | / |
Rent & Utilities | $254.93 | / |
Food | $298 | / |
Transport | $67.46 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 278.57$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 175.06$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 553.78$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 475.03$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 49.48$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 88.29$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 32.34$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.44$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 422$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1740$ |
Lunch Menu | 8.57$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 16.28$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.36$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 3.29$ |
Cappuccino | 3.32$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.83$ |
Local transport ticket | 0.45$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 29.89$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.2$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.87$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.2$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.88$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Eggs, x12 | 2.38$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 4.38$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.72$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.89$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.67$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.91$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.88$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.8$ |
Water, 1 L or 1 qt | 1$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.62$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 14.23$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.22$ |
Cigarette pack | 3$ |
Cold medicince, 1 week | 6.76$ |
Hair Shampoo | 3.52$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.3$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.48$ |
Gym Membership, 1 month | 20.36$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 2.77$ |
Doctor's visit | 28.82$ |
Haircut, simple | 4.87$ |
Brand Jeans | 51.12$ |
Brand Sneakers | 88.01$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 171.61$ |
International Primary School, 1 year | 3453$ |