Cost of Living in
Mexico City

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1007 | $2391 |
Without rent | $554 | $1583 |
Rent & Utilities | $325.02 | $737.12 |
Food | $322 | $966 |
Transport | $112.54 | $280.19 |
Monthly salary after tax | $561.3 | |
Quality of life | 62.38 | |
Life expectancy | 66.99 | |
Population | 9.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1007 | / |
Without rent | $554 | / |
Rent & Utilities | $325.02 | / |
Food | $322 | / |
Transport | $112.54 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 444.04$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 311.51$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 726.95$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 792.79$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 29.99$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 51.17$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 31.17$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.73$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 589$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 494$ |
Lunch Menu | 9.05$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 35.56$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.16$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.64$ |
Cappuccino | 3.05$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.01$ |
Local transport ticket | 0.42$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 29.08$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 19.02$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.11$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.23$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 2.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Eggs, x12 | 2.28$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.5$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.07$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.32$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.07$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.9$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.93$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.46$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.55$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.48$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 12.68$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.17$ |
Cigarette pack | 4.36$ |
Cold medicince, 1 week | 5.8$ |
Hair Shampoo | 3.53$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.65$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.37$ |
Gym Membership, 1 month | 39.25$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.2$ |
Doctor's visit | 47.33$ |
Haircut, simple | 9.85$ |
Brand Jeans | 57.56$ |
Brand Sneakers | 84.5$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 244.73$ |
International Primary School, 1 year | 11719$ |